niedziela, 14 czerwca 2015

Sitatunga

Sitatunga
(Tragelaphus spekii)



Gatunek średniej wielkości antylopy, ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich, blisko spokrewniony z buszbokiem.

Obecny zasięg występowania gatunku obejmuje obszary Afryki Środkowej i Zachodniej.



Jego siedliskiem są podmokłe tereny (bagna, trzęsawiska) oraz wilgotne lasy równikowe wokół jezior i wzdłuż rzek.

Ubarwienie zmienne, zależnie od regionu, może być różne u poszczególnych osobników. U dorosłych samców zwykle szare lub prawie czarne, u samic i niedojrzałych samców czerwonopłowe. U obu płci występują białe znakowania na części twarzowej głowy oraz białe pasy i cętki na reszcie ciała. U dojrzałych samców pojawia się biała pręga na grzbiecie i skąpa grzywa. Nogi długie i smukłe, zakończone wąskimi i długimi racicami, stanowiącymi przystosowane do poruszania się po terenie podmokłym i grząskim. Uszy średniej wielkości.

Prowadzą osiadły tryb życia. Są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żyją samotnie, w parach lub małych grupach. Samice formują luźne stada. Młode samce również spotykane są w luźno powiązanych grupach. Dorosłe samce bytują samotnie i - poza okresem rozrodu - unikają kontaktów z innymi osobnikami.

Zobacz też inne zdjęcia:



sobota, 13 czerwca 2015

Zeberka timorska

Zeberka timorska, zeberka, amadyna zebrowata
(Taeniopygia guttata)



Gatunek małego ptaka z rodziny astryldowatych (Estrildidae)

Zamieszkuje Australię, gdzie jest liczny i Małe Wyspy Sundajskie. Jest to ptak chętnie hodowany w klatkach na całym świecie.

U zeberek występuje dymorfizm płciowy. Samce, w przeciwieństwie do samic, posiadają pomarańczowe policzki oraz rude piórka w białe kropki pod skrzydłami. U obu płci płaszcz jest brązowawy, wierzch głowy szary lub popielaty, spód ciała biały, pierś lekko prążkowana, oddzielona od brzucha czarną kreską. Ogon w poprzeczne, czarno-białe pasy. Dziób mocny, czerwony. Pod okiem czarna, pionowa kreska.

Zeberki są towarzyskie, żyją często w dużych stadach liczących 10-100 osobników.

Zeberki zamieszkują suche tereny trawiaste i inne tereny otwarte z niewielką ilością drzew. Potrzebują do życia bliskości wody, ponieważ żywią się nasionami i muszą pić.

piątek, 12 czerwca 2015

Waran żółty

Waran żółty
(Varanus melinus)



Waran ten osiąga do 120 cm długości. Ma długie pazury i do pewnego stopnia chwytny ogon co umożliwia mu wspinaczkę wśród gałęzi.

Preferuje siedliska podmokłe, chętnie pływa i nurkuje.

Zamieszkuje gęste i wilgotne lasy tropikalne.

Występuje w Indonezji na wyspie Sula.

Zobacz też inne zdjęcia:





czwartek, 11 czerwca 2015

Ibis białowąsy

Ibis białowąsy
(Bostrychia hagedash)


Gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

Szarozielony z metalicznym, czerwonozielonym nalotem na skrzydłach i białym paskiem na policzku. W locie skrzydła przypominają skrzydła warugi. Żyje samotnie, w parach albo w małych stadkach, żeruje na terenach otwartych. Długość ciała do 76 cm.

Występuje w Afryce bez rejonów południowo-zachodnich. Pospolity na obszarach wilgotnych lub blisko wody.


Zobacz też inne zdjęcia:




środa, 10 czerwca 2015

Lakówka pospolita

Lakówka pospolita
(Laccaria laccata)



Gatunek grzybów z rodziny piestróweczkowatych (Hydnangiaceae).


Kapelusz średnicy 1-5 cm, za młodu wypukły z podwiniętym brzegiem, później płaski, na koniec wklęsły i faliście powyginany. Kolor pomarańczowy, rdzawobrązowy, cielistoróżowy lub rózowy, czasami, ale rzadko pomarańczowoochrowy lub oliwkowoochrowy.

Jest szeroko rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej, Azji i Europie, występuje także w Afryce Północnej i w Australii. W Europie Środkowej jest pospolity. Rośnie w różnego typu lasach, także na ich obrzeżach i w parkach.

Grzyb jadalny. Nadaje się do zup i sosów, ale tylko kapelusze. Trzony ze względu na łykowatość nie nadają się do spożycia. Kapelusze są jednak małe, z tego też względu użytkowa wartość tego grzyba jest niewielka.

Zobacz też inne zdjęcia:


czwartek, 4 czerwca 2015

Lew

Lew
(Panthera leo)



Duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart).

Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.

Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba.

Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami.

Zobacz też inne zdjęcia:



środa, 3 czerwca 2015

Gąska zielonożółta

Gąska zielonożółta
(Tricholoma sejunctum)


Gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych (Tricholomataceae).

Średnica 3-8 cm, kształt początkowo półkolistołukowaty podwiniętym brzegiem, później płaskołukowaty z wyprostowanym brzegiem. Często posiada na środku wybrzuszenie. Powierzchnia pokryta przylegającymi włókienkami. Ma barwę żółtawą, zieloną, oliwkową, czasami z brązowym lub szarym odcieniem. W warunkach wilgotnych jest lepki. Szczyt kapelusza zazwyczaj bywa ciemniejszy.

Jest szeroko rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej i Europie. W innych rejonach świata jego rozprzestrzenienie jest mało znane, podano jego występowanie tylko w Japonii, Korei i Kostaryce.

Rośnie głównie w lasach iglastych (pod sosnami i świerkami) oraz liściastych – pod grabami, dębami, bukami. Owocniki wytwarza od sierpnia do października.

Zobacz też inne zdjęcia:




wtorek, 2 czerwca 2015

Ptasznik czerwonokolanowy

Ptasznik czerwonokolanowy
(Brachypelma smithi)



Gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników, zamieszkujący półpustynne tereny Meksyku oraz sawanny.
Na wolności występuje w Meksyku.

Ze względu na atrakcyjny dla hodowców wygląd został prawie całkowicie wytępiony w środowisku naturalnym. Z tego powodu został wciągnięty na listę gatunków prawnie chronionych.

Dorosły tarczkę grzbietową ma czarną z perłową obwódką, odwłok czarny z dłuższymi, perłowymi włoskami, na odnóżach znajdują się pomarańczowe plamki. Brak dymorfizmu płciowego. Młode nie mają ubarwienia osobników dorosłych. Pojawia się ono stopniowo, wraz ze wzrostem pająka. Małe pajączki są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Kolory zaczynają pojawiać się po 5 wylince, na początku słabo widoczne, po kolejnych dwóch-trzech linieniach ptasznik jest miniaturką dorosłego osobnika.

Ptasznik ten ma łagodne usposobienie, jedyną nerwową reakcją jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Zobacz też inne zdjęcia:


piątek, 22 maja 2015

Kasztanowiec

Kasztanowiec (Aesculus L.)



 Rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny.

Dorastają nawet do 40 m wysokości.

Zobacz też inne zdjęcia:



czwartek, 21 maja 2015

Drzewołaz żółtopasy

Drzewołaz żółtopasy, drzewołaz żółtoczarny
(Dendrobates leucomelas)



Gatunek płaza z rodziny drzewołazów. Jest aktywny w dzień.
Występuje w Brazylii, Wenezueli i Gujanie.
Dorasta do 4,5 cm, żyje ok 13 lat.

Brzuszek i grzbiet intensywnie czarny, całe ciało pokrywają symetrycznie rozłożone żółte kleksy. U młodych żab plam jest o wiele mniej. Są to drzewołazy bardzo ruchliwe. Jak każdy drzewołaz z rodzaju dendrobates jest trująca, a jej gruczoły produkują alkaloidy działające na układ nerwowy.

Zobacz też inne zdjęcia:






Kot domowy

Kot domowy
( Felis catus, Felis silvestris catus,  Felis domesticus)


Udomowiony gatunek ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych.

Koty zostały udomowione ok. 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Gatunek prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem. Jest uznawany za gatunek inwazyjny.

Kot domowy ma okrągłą głowę, duże oczy przystosowane do widzenia w niskim natężeniu światła, spiczaste uszy. Posiada bardzo dobry słuch i wzrok; węch około czterokrotnie silniejszy od ludzkiego oraz dobrze wykształcony zmysł dotyku. Posiada włosy czuciowe, wydatne zwłaszcza nad górną wargą, także nad oczami i na policzkach oraz po wewnętrznej stronie przednich łap.

Zobacz też inne zdjęcia:






środa, 20 maja 2015

Pławikonik europejski

Pławikonik europejski, pławikonik krótkodzioby
(Hippocampus hippocampus)



Gatunek ryby morskiej  z rodziny igliczniowatych.
Wyróżnia się charakterystycznym kształtem ciała, przypominającym konika szachowego.

Zamieszkuje europejskie wody przybrzeżne Oceanu Atlantyckiego i Morze Śródziemne.
Osiągają długość ciała od 15 do ok. 30 cm. Płetw brzusznych i płetwy ogonowej brak, tylna część ciała chwytna, umożliwia czepianie się roślin i przedmiotów znajdujących się pod wodą, stanowi również narząd ruchu. Porusza się z prędkoścą 16 m/godz.

Występują głównie wśród glonów i roślin porastających dno morskie. U samców na brzuchu znajduje się torba lęgowa, do której samice składają jaja. Młode wylęgające się z jaj są dobrze rozwinięte. Pożywienie pławikoników stanowi głównie plankton oraz ikra i larwy ryb.


Zobacz też inne zdjęcia:




Zwartnica

Zwartnica (Hippeastrum Herb.)



Rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Istnieje około 80 gatunków rosnących w tropikalnym i subtropikalnym klimacie Ameryki Południowej – od Argentyny aż po Meksyk i Karaiby.

Rośliny cebulowe. Cebulki mają średnicę 5 -12 cm i wytwarzają kilka zimozielonych liści. Łodyga jest prosta, pusta w środku, wysokości do 60 cm, dźwiga zwykle do czterech (wyjątkowo do 6) dużych kwiatów o średnicy do 30 cm, mających 6 dużych płatków. Kwiaty są na ogół koloru czerwonego, różowego, białego lub pomarańczowego i pojawiają się przed rozwojem liści. Niektóre mają kolorowe paski na płatkach.

Zobacz też inne zdjęcia:




wtorek, 19 maja 2015

Ibis czarnopióry

Ibis czarnopióry (Threskiornis molucca) 



Gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). 
Zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, Małe Wyspy Sundajskie i Moluki.
 

Ma białe upierzenie oraz nagą czarną głowę, czarny dziób zakrzywiony do dołu i czarne nogi. Długość ciała — ok. 77 cm.
 

Zamieszkuje miejsca w pobliżu wody: 
laguny, bagna, rozlewiska i zarośla mangrowe.
 

Odżywia się mięczakami, owadami, skorupiakami i małymi kręgowcami. Rozmnaża się w wielkich koloniach po 20 000 par ptaków.

poniedziałek, 18 maja 2015

Mysz leśna

Mysz leśna (Apodemus flavicollis) 


Gatunek gryzonia z rodziny myszowatych.
Występuje od Wielkiej Brytanii poprzez większą część kontynentalnej Europy aż do Uralu w Rosji.
Środowisko jej występowania to przede wszystkim zarośla lasów mieszanych i liściastych, parki i ogrody. Zimą przenosi się do domostw. W górach występuje do 1850 m n.p.m.

Potrafi sprawnie wspinać się na drzewa, osiągając dużą wysokość (powyżej 20 m).
Gryzoń o długości ciała 8–13 cm, ogona 9–12 cm i masie ciała 20–60 g. Mysz leśna jest największą spośród myszy występujących w Polsce.
Charakteryzuje się żółtawobrązowym ubarwieniem z białym brzuchem, na szyi jest jaśniejsza, posiada ochrową obrożę. Ma duże oczy i uszy.
Jest wszystkożerna. W jej pokarmie dominują nasiona, owoce, grzyby, pąki i pędy roślin oraz owady.

niedziela, 17 maja 2015

Krinia

Krinia (Crinum bracteatum)


Roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Kriny uprawiane są ze względu na piękne, pachnące, lejkowate kwiaty. Ozdobą są także lśniące, długie liście.

C. bracteatum od lipca do jesieni wytwarza 2-4 pędów kwiatowych, na każdym z nich wyrasta po kilka kwiatów. Są one białe, podbarwione różowo, trąbkowate, pachnące o 6 atłasowych płatkach i 6 dużych pręcikach.

Krinia ma długie, lśniące, językowate liście długości do 60 cm zebrane są w pęczek. Wysokość rośliny   40-75 cm.

Zobacz też inne zdjęcia:




piątek, 15 maja 2015

Ziemniak

Ziemniak, kartofel 
(Solanum tuberosum )





 Gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych.

 Roślina wywodzi się z Andów, został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku.

Dieta przeciętnego mieszkańca Ziemi zawiera ok. 33 kilogramów ziemniaków rocznie.

Łodyga- Gruba, mięsista, do 100 cm wysokości,  jest pokryta przylegającymi włoskami.
Kwiaty- O zrośniętych płatkach i 5 łatkach, średnicy do 3–4 cm, barwy białej, różowej, błękitnej lub fioletowej. Wewnątrz korony 1 słupek i 5 pręcików zrośniętych w rurkę wokół słupka. Zebrane w dwuszypułowe, pozornie szczytowe skrętki.


Cały nadziemny pęd zawiera trującą solaninę.

Zobacz też inne zdjęcia:


Soplówka jodłowa


Soplówka jodłowa 
(Hericium alpestre)





Gatunek grzybów należący do rodziny soplówkowatych.

Ma nieregularnie kulisty lub bryłowaty kształt i osiąga długość do kilkudziesięciu cm. Początkowo jest biały, później kremowy, w końcu ochrowy. Do podłoża przyrasta trzonem, z którego wyrastają liczne i wielokrotnie rozgałęziające się gałązki, zakończone pęczkiem cienkich, długich i zwisających igiełek.

Występuje w lasach iglastych i mieszanych na jodle pospolitej. Owocniki pojawiają się od sierpnia do października.
Spotkać ją można głównie w lasach górskich, na wilgotnych miejscach. Owocniki wyrastają na martwych, przewróconych lub stojących pniach drzew
 W Polsce jest objęty ochroną częściową grzybów. Dawniej podlegał ochronie ścisłej.

Zobacz też inne zdjęcia:






środa, 13 maja 2015

Heliconia bihai

Heliconia bihai


Gatunek roślin z rodziny helikoniowatych. Pochodzi z północnej części Ameryki Południowej. Sadzona w całej strefie tropikalnej.

Bylina osiągająca wysokość do 5 m.
Liście podłużne, osadzone pochwiasto, podobne do liści bananowca, o długości 15-60 cm, szerokości 6-12 cm. Wyraźny nerw środkowy.
Kwiaty w stojących kwiatostanach z kilkoma łódkowatymi, twardymi, jasnoczerwonymi podkwiatkami o długości do 15 cm, z zielonymi krawędziami. Kwiaty wzniesione.

Zobacz też inne zdjęcia: